Kobieta z farbowanymi blond włosami
Koloryzacja | Ryzyko i błędy

Masz farbowane włosy? Zatrzymaj wypłukiwanie koloru z włosów

Farbując włosy, oczekujemy, że nowy kolor będzie towarzyszył nam przez najbliższe miesiące, do momentu aż zapragniemy z blondynki przeistoczyć się w szatynkę. Jeśli czytasz ten artykuł, wiesz już zapewne, że nic bardziej mylnego! Nieodpowiednia pielęgnacja i inwazyjna stylizacja pozbawiają farbowane włosy blasku i głębi koloru. Wypłukiwanie barwnika można zredukować do minimum, stosując kilka trików! Sprawdź co pomaga, a co szkodzi włosom po zabiegu koloryzacji.

Koloryzacja, zwłaszcza ta radykalna, to poważny krok, który przez wiele kobiet jest bagatelizowany. Decyzję tę należy dobrze przemyśleć - od wybory dobrej jakości produktu, odpowiedniego mycia włosów przed farbowaniem po kompleksową pielęgnację po zabiegu. Tylko wówczas możemy oczekiwać zadowalających rezultatów. Nie ma nic złego w tym, by oddać się w ręce profesjonalisty, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w samodzielnym farbowaniu włosów. Ten, wykorzystując swoją obszerną wiedzę, wybierze najlepszą farbę, dostosowaną do struktury i kondycji naszych włosów.

Co powoduje blaknięcie i jak nie dopuścić do wypłukania farby z włosów

Kobieta w efektownych, fioletowych włosach

Trwałość koloru po farbowaniu jest w dużej mierze kwestią indywidualną, na którą składa się wyjściowa kondycja włosów oraz stopień ich porowatości. Tendencja do blaknięcia farby zależy również od działania czynników zewnętrznych, a więc tego jakim zabiegom stylizacyjnym poddajemy włosy i na jakie warunki je narażamy. Czy mycie włosów przed farbowaniem ma jakiekolwiek znaczenie? Czego zatem wystrzegać się, aby czupryna nie utraciła głębi koloru? Przyjrzyj się poniższym punktom i dowiedz się jak zatrzymać kolor włosów farbowanych!

 

  • Częste mycie farbowanych włosów, zwłaszcza przy użyciu szamponów z silnymi detergentami, powoduje stopniowe wypłukiwanie koloru z włosów. Kosmetyki oczyszczające wysuszają włosy, co sprzyja utracie intensywności koloru. Jeśli nie ma takiej konieczności, oczyszczaj skalp i włosy co dwa dni.
 
  • Korzystanie z gorącej wody podczas rytuału pielęgnacyjnego prowadzi do rozchylania łusek włosów. Ich łodygi narażone są wówczas na uszkodzenia i utratę barwnika. To samo tyczy się stylizacji z użyciem wysokiej temperatury, np. suszenia czy prostowania za pomocą prostownicy.
 
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do płowienia koloru i wysuszenia naszych pukli. Szczególnie narażone na uszkodzenia są włosy blond, bowiem nie posiadają one ciemnego pigmentu, który lepiej chroni włosy przed słońcem.
 
  • Chlorowana woda to kolejna przeszkoda na drodze do długowieczności koloru. Chlor wnikając do wnętrza włosa, nie tylko powoduje jego wysuszenie i uszkodzenie struktury, może również wchodzić w reakcje z zastosowanymi w koloryzacji substancjami. Jeśli Ciebie tak samo przeraża wizja odbarwionych włosów (nawet na zielono!), czepek okaże się na basenie Twoim najlepszym przyjacielem!
 
  • Niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne to odpowiedź na pytanie, jak wypłukać farbę z włosów. Zwyczajne produkty nie zadbają o potrzeby kosmyków po koloryzacji tak, jak te dedykowane temu rodzajowi włosów."

Jak zatrzymać kolor włosów farbowanych: profesjonalne produkty

Wypłukiwaniu koloru z włosów możemy skutecznie przeciwdziałać, nie tylko ograniczając wpływ wymienionych czynników, ale wdrażając odpowiednią pielęgnację farbowanych włosów. Jej głównym filarem, obok nawilżenia i odżywienia, jest zatrzymanie głębi koloru. Stosuj specjalny szampon do włosów farbowanych oraz odżywkę, która otula je ochronnym filmem i domyka łuski włosa. Kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych zawierają składniki, które podkreślają kolor i chronią go przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Domowe sposoby na utrwalenie koloru włosów

Closeup on young woman applying hair mask

Pielęgnację farbowanych włosów warto uzupełnić domowymi sposobami. Do najpopularniejszych należą płukanki wykonane na bazie naturalnych składników, które bardzo często mamy pod ręką. Aby przyciemnić włosy, stosuj płukanki z łupin orzecha włoskiego, czarnej herbaty, szałwii lub kory dębu. Dla efektu rozjaśniającego wykorzystaj rumianek lub korzeń rabarbaru. Jeśli chcesz nadać połysku i wydłużyć trwałość koloru, rozważ płukankę z octu jabłkowego.

Odkryj: Koloryzacja