Skip to Content

Łamiące się włosy: jak walczyć z problemem?

Pierwsza pomoc dla zniszczonych włosów: kiedy włosy staja się kruche, a ich struktura zaczyna przypominać siano czas na podjęcie działań. Najważniejszym etapem naszych zmagań jest wskazanie przyczyny zaistniałego problemu. Jeśli tkwi on w łamliwych włosach, nasze rady jak się przed nimi ustrzec przywrócą Twoim włosom piękno i zdrowy wygląd.

Powszechnie wiadomo, że piękno zewnętrzne odzwierciedla wewnętrzną harmonię. Tyczy się to również włosów. Zdrowe i dostatecznie odżywione wyglądają pięknie. Co jednak gdy nie prezentują się dobrze? Połamane włosy kontrastują z gładką, pełną blasku fryzurą. W takiej sytuacji należy podjąć kroki mające na celu przywrócenie dawnej świetności naszym włosom. Poniżej wskazówki jak unikać problemu łamliwych włosów.

Czy na pewno wiesz czym są łamiące się włosy?

Czas położyć kres niedomówieniom i błędnym przekonaniom. Przede wszystkim łamiące się włosy i rozdwajające się końcówki nie są tym samym, choć powszechnie przyjęło się w to wierzyć. Rozdwojone końcówki komunikują, że problem dotyczy wyłącznie końcówek włosów, które zaczynają się rozwarstwiać i pękać. Natomiast problem łamliwych włosów świadczy o znacznie poważniejszych uszkodzeniach strukturalnych. Można go rozpoznać po małych białych kropkach na włosach, które oznaczają, że włos jest pęknięty lub złamany. Uszkodzenia te w odróżnieniu do rozdwojonych końcówek mogą pojawiać się na całej długości włosów, powodując, że wyglądają one na suche i zniszczone. Teoretycznie tę przykrą przypadłość można spotkać zarówno u posiadaczek długich jak i krótkich włosów, jednak znacznie częściej dotyka ona te pierwszą grupę.

Główne powody łamania się włosów

Przyczyn łamliwych włosów należy upatrywać w ich ekspozycji na zewnętrze czynniki, które powodują ich wysuszenie, redukują ich elastyczność i atakują zewnętrzną strukturę. Ponadto należy dodać również niewłaściwą pielęgnację i inwazyjną stylizację. Poniżej przegląd głównych przyczyn łamiących się włosów.

Kobieta susząca długie włosy
Narzędzia stylizacyjne mogą przyczynić się lub być bezpośrednim powodem łamiących się włosów.
 • Nadmierne lub niewłaściwe szczotkowanie i czesanie włosów
 • Uszkodzenia mechaniczne spowodowane za ciasną gumka lub spinkami
 • Częste farbowanie, jako że powoduje ono otwieranie się łusek
 • Zabiegi chemiczne jak trwała ondulacja
 • Ciepło: promienie słoneczne, ale także narzędzia stylizacyjne jak suszarka, prostownica czy lokówka
 • Tarcie: szaliki i swetry mogą uszkodzić włókna włosów

Co pomoże?

Niestety, uszkodzenia są nieodwracalne jeśli dojdzie do pęknięcia włosa. Jednak bez obaw, zewnętrzne i powierzchowne zniszczenia są łatwe do naprawy przez włączenie odpowiedniego programu pielęgnacyjnego. Oto jego elementy:

Powiązane artykuły
 • Jak prawidłowo myć włosy i co ile dni?

  Mycie włosów

  Jak prawidłowo myć włosy i co ile dni?
  ...

  Nawet tak oczywista i rutynowa czynność jak mycie włosów, wykonywana nieprawidłowo, może zaszkodzić. Dowiedz się, jak poprawnie i jak często myć włosy.

  ...
 • Głowa pełna blasku

  Piękne włosy

  Głowa pełna blasku
  ...

  Odpowiednie produkty, ich aplikacja, a nawet dieta pomogą Ci zadbać o wyjątkowy wygląd Twoich pukli. Sprawdź, jak cieszyć się idealną kondycją włosów.

  ...
 • Peeling skóry głowy - dlaczego go potrzebujesz?

  Piękne włosy

  Peeling skóry głowy - dlaczego go potrzebujesz?
  ...

  Dowiedz się, jakie zalety niesie za sobą regularny peeling skóry głowy. Podpowiadamy, czego będziesz potrzebować. Składniki znajdziesz w swoim domu!

  ...
 • Leksykon włosów

  Piękne włosy

  Leksykon włosów
  ...

  Od powstania po wzrost - w naszym leksykonie włosów znajdziesz najważniejsze fakty i pojęcia związane z włosami.

  ...
 • Porowatość włosów: włosy nisko- i wysokoporowate

  Piękne włosy

  Porowatość włosów: włosy nisko- i wysokoporowate
  ...

  Stopień porowatości włosów dostarcza cennych informacji na temat odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź porowatości swoich włosów za pomocą jednego z testów!

  ...
 • Sposoby na przetłuszczające się włosy - szampony, ale nie tylko

  Przetłuszczające się włosy

  Sposoby na przetłuszczające się włosy - szampony, ale nie tylko
  ...

  Przetłuszczanie się włosów jest spowodowane nadmierną produkcją sebum. Czy to oznaka choroby czy tylko problem kosmetyczny? Poznaj opinie ekspertów.

  ...
 • Pomoc dla suchych i łamliwych włosów

  Suche włosy

  Pomoc dla suchych i łamliwych włosów
  ...

  Dowiedz się, w jaki sposób możesz przywrócić suchym, łamliwym włosom ich sprężystość i jedwabistą naturę. Twoje włosy będą lśnić i znów będą miękkie

  ...
 • Trzy typy włosomaniaczek - którym jesteś Ty?

  Ochrona włosów

  Trzy typy włosomaniaczek - którym jesteś Ty?
  ...

  Minimalistka, racjonalistka czy specjalistka? Twoje podejście do troszczenia się o kondycję włosów mówi wiele o Twoim charakterze.

  ...
 • Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne sposoby

  Ochrona włosów

  Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne sposoby
  ...

  Noszenie czapki, częste zmiany temperatur, a nawet powietrze suche od kaloryferów mają wpływ na kondycję włosów. Sprawdź, jak dbać o włosy zimą.

  ...
 • SOS dla włosów zniszczonych

  Zniszczone włosy

  SOS dla włosów zniszczonych
  ...

  Czy Twoje włosy są kruche, suche , pozbawione połysku i rozdwajają się na końcach? Mamy dla Ciebie dobre wieści: nożyczki nie są jedynym rozwiązaniem.

  ...
 • Nowe życie włosów zniszczonych

  Zniszczone włosy

  Nowe życie włosów zniszczonych
  ...

  Dzielimy się z Tobą skutecznymi strategiami, które błyskawicznie przywracają lśniący połysk Twoim włosom (w tym długotrwała kontrola uszkodzeń)

  ...
 • Plączące się włosy: to już nie Twój problem!

  Zniszczone włosy

  Plączące się włosy: to już nie Twój problem!
  ...

  Pożegnaj problem splątanych włosów raz na zawsze. Wyjaśniamy co zmienić w programie pielęgnacyjnym, aby supełki na włosach stały się przeszłością.

  ...