Pierwsza pomoc dla zniszczonych włosów: kiedy włosy staja się kruche, a ich struktura zaczyna przypominać siano czas na podjęcie działań. Najważniejszym etapem naszych zmagań jest wskazanie przyczyny zaistniałego problemu. Jeśli tkwi on w łamliwych włosach, nasze rady jak się przed nimi ustrzec przywrócą Twoim włosom piękno i zdrowy wygląd.
Powszechnie wiadomo, że piękno zewnętrzne odzwierciedla wewnętrzną harmonię. Tyczy się to również włosów. Zdrowe i dostatecznie odżywione wyglądają pięknie. Co jednak gdy nie prezentują się dobrze? Połamane włosy kontrastują z gładką, pełną blasku fryzurą. W takiej sytuacji należy podjąć kroki mające na celu przywrócenie dawnej świetności naszym włosom. Poniżej wskazówki jak unikać problemu łamliwych włosów.
Czas położyć kres niedomówieniom i błędnym przekonaniom. Przede wszystkim łamiące się włosy i rozdwajające się końcówki nie są tym samym, choć powszechnie przyjęło się w to wierzyć. Rozdwojone końcówki komunikują, że problem dotyczy wyłącznie końcówek włosów, które zaczynają się rozwarstwiać i pękać. Natomiast problem łamliwych włosów świadczy o znacznie poważniejszych uszkodzeniach strukturalnych. Można go rozpoznać po małych białych kropkach na włosach, które oznaczają, że włos jest pęknięty lub złamany. Uszkodzenia te w odróżnieniu do rozdwojonych końcówek mogą pojawiać się na całej długości włosów, powodując, że wyglądają one na suche i zniszczone. Teoretycznie tę przykrą przypadłość można spotkać zarówno u posiadaczek długich jak i krótkich włosów, jednak znacznie częściej dotyka ona te pierwszą grupę.
Przyczyn łamliwych włosów należy upatrywać w ich ekspozycji na zewnętrze czynniki, które powodują ich wysuszenie, redukują ich elastyczność i atakują zewnętrzną strukturę. Ponadto należy dodać również niewłaściwą pielęgnację i inwazyjną stylizację. Poniżej przegląd głównych przyczyn łamiących się włosów.
- Nadmierne lub niewłaściwe szczotkowanie i czesanie włosów
- Uszkodzenia mechaniczne spowodowane za ciasną gumka lub spinkami
- Częste farbowanie, jako że powoduje ono otwieranie się łusek
- Zabiegi chemiczne jak trwała ondulacja
- Ciepło: promienie słoneczne, ale także narzędzia stylizacyjne jak suszarka, prostownica czy lokówka
- Tarcie: szaliki i swetry mogą uszkodzić włókna włosów
Niestety, uszkodzenia są nieodwracalne jeśli dojdzie do pęknięcia włosa. Jednak bez obaw, zewnętrzne i powierzchowne zniszczenia są łatwe do naprawy przez włączenie odpowiedniego programu pielęgnacyjnego. Oto jego elementy: