Porowatość włosów: od czego zacząć?

Kobieta z brązową grzywką oraz dużymi kolczykami

Znajomość cech anatomicznych naszych włosów z pewnością pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, które w nieprzemyślany sposób wydajemy na niedopasowane kosmetyki. Dla lepszych rezultatów warto przyjrzeć się budowie naszych włosów i określić ich porowatość. Poniżej wyjaśniamy jak to zrobić!

Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to nic innego jak stopień rozchylenie keratynowych łusek, czyli zewnętrznej warstwy łodygi włosa, która chroni jego wnętrze oraz nadaje mu gładkości i połysku. Nachodzące na siebie łuski w zależności od kondycji i genetycznych uwarunkowań mogą przylegać do siebie lub rozchylać się w większym bądź mniejszym stopniu. Przyjmuje się, że łuski włosów niskoporowatych ściśle na siebie nachodzą, z kolei włosy o wysokim stopniu porowatości mają łuski mocno odstające, a zatem sprzyjające zniszczeniu włosów. Wersja pośrednia ma przeciętny poziom ich rozchylenia, a powierzania włosa nosi znamiona sporadycznej stylizacji. Typ ten jest najbardziej rozpowszechniony.

Porowatość włosów – test

Skala porowatości może służyć zamiennie jako klasyfikacja poziomu zniszczenia włosów. Oznaki wysokiej porowatości nie ujdą uwadze najbardziej zapracowanej kobiecie – matowe, skłonne do puszenia z rozdwajającymi się końcówkami na pewno nie są powodem do dumy. Istnieje szereg testów, które pozwolą zweryfikować porowatość włosów i podjąć odpowiednie działania naprawcze bez konieczności wizyty u trychologa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku włosów średnioporowatych, od których tylko krok do szorstkiego, elektryzującego koszmaru. Poniżej przedstawiamy kilka prostych testów.

 

 1.  Test ze szklanką wody polega na zanurzeniu włosa do szklanki wypełnionej wodą i obserwowaniu co się z nim stanie po upływie 3 minut. Jeśli szybko opadł na dno mówimy włosach wysokoporowatych.
 2.  W teście z użyciem mąki sprawdzamy jak dużo osadziło się jej na włosie po obtoczeniu go w niej i zdmuchnięciu. Im więcej mąki pozostało, tym włosy bardziej porowate.
 3. Wykonując test z olejem kokosowym obserwujemy jak włosy na niego zareagują. Jeśli napuszą się będzie to świadczyło o wysokiej porowatości. 

Włosy niskoporowate – czyli jakie?

Odwrócona tyłem kobieta z bardzo gładkimi włosami w kolorze brązowym
Zadbane włosy o niskiej porowatości dają efekt tafli.

Gratulujemy, jeśli tu zaprowadził Cię jeden z powyższych testów! Jest to najzdrowszy w całym zestawieniu typ włosów. Charakteryzuje go naturalny połysk, sypkość i gładkość opisywana jako efekt tafli. Włosy niskoporowate są jednak oporne na stylizację i ze względu na ciężkość i sztywność włókien szybko wracają do pierwotnej formy, skutecznie niwelując nasze stylizacyjne plany. Cechy te wpływają również nierzadko na brak objętości. Co jeszcze sprawia, że daleko im do ideału? W dobie ciągłego pośpiechu ich skłonność do długiego schnięcia może okazać się poważną niedogodnością. Wie o tym każdy, komu choć raz nie zadzwonił budzik! Niemniej tym, co warto docenić jest ich doskonała kondycja i skuteczność w ochronie przed czynnikami zewnętrznymi.

Włosy niskoporowate – pielęgnacja

Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości nie powinna bazować na produktach o gęstej konsystencji, ponieważ mogą one obciążać i tak już ciężkie włókna włosów. Decydując się na olejowanie włosów postaw na oleje o małych cząsteczkach, które zdołają przeniknąć przez ściśle przylegające do siebie łuski.

Włosy wysokoporowate – i co dalej?

Kobieta z burzą kręconych włosów w stylu afro
Włosy o odchylonych łuskach bywają matowe i suche.

To nie koniec świata! Odpowiednia pielęgnacja może zdziałać cuda, redukując porowatość i poprawiając kondycję włosów. Duży stopień odchylenia łusek to wynik inwazyjnej stylizacji i koloryzacji, niewłaściwej pielęgnacji lub zwyczajnie natury naszych włosów, jak nierzadko w przypadku włosów kręconych. Tym co wyróżnia włosy wysokoporowate jest ich podatność na puszenie i plątanie pod pływem wilgoci. Szybko chłoną wodę, ale równie szybko ją oddają, co sprawia, że po umyciu w krótkim czasie są suche. Równocześnie łatwo poddają się stylizacji i zabiegom koloryzacji. Nie należy jednak z nimi przesadzać, ponieważ ten typ jest bardzo delikatny i łatwo ulega zniszczeniu.

Włosy wysokoporowate – pielęgnacja

Ze względu na wrażliwość wysokoporowatych włosów warto ograniczyć korzystanie z prostownicy i suszarki oraz wzbogacić program pielęgnacyjny o metodę mycia włosów OMO. Oleje właściwie dla tego typu włosów to te o dużych cząstkach, jak olej lniany czy winogronowy. Korzystna może okazać się także płukanka octowa, która domknie odchylone łuski.

Powiązane artykuły
 • Jak prawidłowo myć włosy i co ile dni?

  Mycie włosów

  Jak prawidłowo myć włosy i co ile dni?
  ...
 • Głowa pełna blasku

  Piękne włosy

  Głowa pełna blasku
  ...
 • Peeling skóry głowy - dlaczego go potrzebujesz?

  Piękne włosy

  Peeling skóry głowy - dlaczego go potrzebujesz?
  ...
 • Leksykon włosów

  Piękne włosy

  Leksykon włosów
  ...
 • Sposoby na przetłuszczające się włosy - szampony, ale nie tylko

  Przetłuszczające się włosy

  Sposoby na przetłuszczające się włosy - szampony, ale nie tylko
  ...
 • Pomoc dla suchych i łamliwych włosów

  Suche włosy

  Pomoc dla suchych i łamliwych włosów
  ...
 • Trzy typy włosomaniaczek - którym jesteś Ty?

  Ochrona włosów

  Trzy typy włosomaniaczek - którym jesteś Ty?
  ...
 • Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne sposoby

  Ochrona włosów

  Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne sposoby
  ...
 • SOS dla włosów zniszczonych

  Zniszczone włosy

  SOS dla włosów zniszczonych
  ...
 • Nowe życie włosów zniszczonych

  Zniszczone włosy

  Nowe życie włosów zniszczonych
  ...
 • Plączące się włosy: to już nie Twój problem!

  Zniszczone włosy

  Plączące się włosy: to już nie Twój problem!
  ...
 • Maska do włosów – tego potrzebuje każda fryzura

  Maski do włosów

  Maska do włosów – tego potrzebuje każda fryzura
  ...