Pielęgnacja | Łamanie się włosów

Łamiące się włosy: jak walczyć z problemem?

Pierwsza pomoc dla zniszczonych włosów: kiedy włosy staja się kruche, a ich struktura zaczyna przypominać siano czas na podjęcie działań. Najważniejszym etapem naszych zmagań jest wskazanie przyczyny zaistniałego problemu. Jeśli tkwi on w łamliwych włosach, nasze rady jak się przed nimi ustrzec przywrócą Twoim włosom piękno i zdrowy wygląd.

Powszechnie wiadomo, że piękno zewnętrzne odzwierciedla wewnętrzną harmonię. Tyczy się to również włosów. Zdrowe i dostatecznie odżywione wyglądają pięknie. Co jednak gdy nie prezentują się dobrze? Połamane włosy kontrastują z gładką, pełną blasku fryzurą. W takiej sytuacji należy podjąć kroki mające na celu przywrócenie dawnej świetności naszym włosom. Poniżej wskazówki jak unikać problemu łamliwych włosów.

Czy na pewno wiesz czym są łamiące się włosy?

Czas położyć kres niedomówieniom i błędnym przekonaniom. Przede wszystkim łamiące się włosy i rozdwajające się końcówki nie są tym samym, choć powszechnie przyjęło się w to wierzyć. Rozdwojone końcówki komunikują, że problem dotyczy wyłącznie końcówek włosów, które zaczynają się rozwarstwiać i pękać. Natomiast problem łamliwych włosów świadczy o znacznie poważniejszych uszkodzeniach strukturalnych. Można go rozpoznać po małych białych kropkach na włosach, które oznaczają, że włos jest pęknięty lub złamany. Uszkodzenia te w odróżnieniu do rozdwojonych końcówek mogą pojawiać się na całej długości włosów, powodując, że wyglądają one na suche i zniszczone. Teoretycznie tę przykrą przypadłość można spotkać zarówno u posiadaczek długich jak i krótkich włosów, jednak znacznie częściej dotyka ona te pierwszą grupę.

Główne powody łamania się włosów

Przyczyn łamliwych włosów należy upatrywać w ich ekspozycji na zewnętrze czynniki, które powodują ich wysuszenie, redukują ich elastyczność i atakują zewnętrzną strukturę. Ponadto należy dodać również niewłaściwą pielęgnację i inwazyjną stylizację. Poniżej przegląd głównych przyczyn łamiących się włosów.

Kobieta susząca długie włosy

Narzędzia stylizacyjne mogą przyczynić się lub być bezpośrednim powodem łamiących się włosów.

 • Nadmierne lub niewłaściwe szczotkowanie i czesanie włosów
 • Uszkodzenia mechaniczne spowodowane za ciasną gumka lub spinkami
 • Częste farbowanie, jako że powoduje ono otwieranie się łusek
 • Zabiegi chemiczne jak trwała ondulacja
 • Ciepło: promienie słoneczne, ale także narzędzia stylizacyjne jak suszarka, prostownica czy lokówka
 • Tarcie: szaliki i swetry mogą uszkodzić włókna włosów

Co pomoże?

Niestety, uszkodzenia są nieodwracalne jeśli dojdzie do pęknięcia włosa. Jednak bez obaw, zewnętrzne i powierzchowne zniszczenia są łatwe do naprawy przez włączenie odpowiedniego programu pielęgnacyjnego. Oto jego elementy:

Łamiące się włosy - wskazówki

 • Końcówki: Powinny być podcinane co sześć do ośmiu tygodni. Pozwoli to pozbyć się końcówek, które uległy złamaniu, przywracając fryzurze świeży i zdrowy wygląd. Jako że końcówki są najstarszą częścią włosowi i przeszły szereg zabiegów stylizacyjnych, należy otoczyć je szczególną ochroną. Specjalne fluidy do końcówek i olejki dostarczą składników odżywczych i nawilżą suche końce, poprawiając ich kondycję.

 • Terapia keratynowa: Zapytaj swojego fryzjera o brazylijskie prostowanie włosów. To metoda regeneracji włosów przez uzupełnienie braków keratyny w ich strukturze. Keratyna to białko będące podstawowym budulcem włosa. Efekty keratynowego wygładzania to silne i lśniące włosy aż do czterech miesięcy. Dodatkowo zabieg można przeprowadzić bez względu na ich kolor czy kondycję.

  Innym sposobem wzbogacenia włosów w keratynę jest włączenie do codziennej pielęgnacji szamponu lub płukanki zawierających keratynę. Ich regularne stosowanie będzie zapobiegało łamaniu się włosów.

 • Stosuj maski: Rozpieszczaj swoje włosy, stosując co jakiś czas maski. Ten intensywnie działający preparat pielęgnacyjny zawiera aktywne składniki, które przywracają włosom blask. Większość jest również bogata w olejki nawilżające włosy.

 • Ręcznik: Wystrzegaj się silnego pocierania włosów ręcznikiem w celu ich osuszenia. Mokre są podatniejsze na uszkodzenia, dlatego też obchodź się z nimi ostrożnie i zamiast pocierania, przyciskaj ręcznik do mokrych włosów, by pochłonął on wilgoć. Rada: Zamiast zwykłego ręcznika, który niewłaściwie używany może uszkodzić osłonkę włosa, zawiń włosy w zwykłą bawełnianą koszulkę lub inny bawełniany materiał. Ich gładka powierzchnia nie uszkodzi włosów i pozwoli zachować odpowiedni poziom nawilżenia.

 • Więcej niż gorące powietrze: Korzystaj z suszarki posiadającej funkcję jonizacji. Technologia ta nie pozbawia włosów wody tak bardzo jak tradycyjne suszarki, ponieważ jony rozbijają molekuły wody na mniejsze elementy. Dodatkowo ujemne jony z suszarki neutralizują dodatnie ładunki na włosach, co powoduje, że staja się one miękkie, błyszczące i nie elektryzują się.

 • Mądra stylizacja z powłoką ceramiczną: Podczas zakupu prostownicy bądź lokówki upewnij się, że wybierasz tą posiadającą ceramiczne powłoki. Dzięki nim ciepło rozłożone jest równomiernie, a narzędzie stylizacyjne delikatnie przesuwa się po powłoce włosa, minimalizując ryzyko łamania się włosów.

 • Właściwe ruchy: Szczotkę do włosów przesuwaj delikatnie i pamiętaj, by zawsze zaczynać od rozczesania końcówek. Unikniesz w ten sposób tworzenia trudnych do rozplątania supłów. Najlepsze dla Twoich włosów są szczotki z naturalnego włosia.

 • Nie przegrzewaj głowy: Produkt termoochronny to konieczność! Nie zapominaj o nim podczas suszenia i stylizacji włosów. Wysokie temperatury mogą zniszczyć włosy i przyczynić się do ich łamania. Jeśli Twoja suszarka posiada kilka poziomów temperatury, zrezygnuj z najwyższego. Twoje włosy Ci za to podziękują!

Odkryj: