balayage
Koloryzacja | Balejaż

Balejaż - co kryje się za tym trendem?

Obecnie jedna z najpopularniejszych technik farbowania wywołuje niestandardowy efekt i wygląda cudownie naturalnie! Dowiedz się wszystkiego o balejażu: jak to działa, co odróżnia tę technikę do ombré, czy dobrze wygląda również na krótkich włosach... A także: brąz, blond, rudy czy czarny – który kolor uzyskuje się najlepiej przy tej metodzie farbowania? Bale-co? Mówią o tym trendsetterzy, ale czy i dla Ciebie metoda ta okaże się wyjść na korzyść? Nie panikuj, tutaj dowiesz się wszystkiego!

Kiedy włosy stają się płótnem: Francuscy styliści włosów już dawno opanowali tę technikę farbowania włosów, w której są one „malowane” odręcznie za pomocą pędzla. U nas balayage, wymawiane po polsku jako balejaż, dopiero niedawno stał się naprawdę popularny. Nazwa pochodzi od francuskiego czasownika „balayer”, oznaczającego zamiatanie lub szczotkowanie, który przylgnął do fryzury dzięki metodzie farbowania pasm włosów.

Czym jest balejaż?

What is Balayage?
© Getty Images

Oto królowa balejażu. Aktorka i ikona mody Sarah Jessica Parker od dawna reprezentuje trend farbowania włosów tak, by wyglądały wyjątkowo naturalnie

Zamiast oddzielać poszczególne pasma włosów zgodnie z typową metodą robienia pasemek (technika foliowania), czyli farbując je od linii włosów do końcówek i owijając je folią, pasma włosów trzymane są w jednej ręce i malowane ruchem podobnym do zamiatania. Umożliwia to tworzenie kombinacji kolorów o różnej intensywności, dając żywszy efekt. Podczas balejażu nasada włosów pozostaje w dużej mierze nietknięta. Kolor nakłada się na długości, a zwłaszcza na końcówki, szczególnie na sekcje okalające twarz. W ten sposób uzyskuje się niesamowite efekty i można łatwo podkreślić rysy twarzy. Przejścia między farbowanymi pasmami są płynne i miękkie, dzięki temu efekt balejażu wydaje się bardziej naturalny i zawsze indywidualnie dopasowany do urody i stylu każdej kobiety.

 

Kontrasty we włosach, od delikatnych, po te mocniej zaakcentowane, tworzone są przez selektywne powiększanie lub redukowanie objętości zgodnie z osobistymi preferencjami i typem włosów. Nie wspominając już o tym, że połączenie jasnych kolorów i ciemnych akcentów również daje efekt bardzo twarzowego konturu. A zatem ideę trendu polegającego na zaakcentowaniu konkretnych walorów twarzy za pomocą makijażu można odnieść również do metod farbowania włosów. Miejsca, które chcesz zaakcentować, jak np. kości policzkowe, są podkreślane przez użycie jasnego koloru na tym poziomie. Z drugiej strony balejaż na ciemnych włosach może być stosowany do osiągania efektu wyszczuplenia twarzy. Może ona być skutecznie modelowana, profilowana i doskonalona poprzez celowe stosowanie smug.

Jaka jest różnica między balejażem a ombré?

Pomysł na fryzurę ombré (zwaną także farbowaniem „dip-dye”) jest oparty na przejściach od ciemnego koloru u góry lub na długości, aż po rozjaśnione końcówki. Jeśli jasny odcień zaczyna się od linii włosów i przechodzi od ciemniejszego odcienia – zwykle jest to pół na pół – ten styl nazywa się dwutonowym. W przeciwieństwie do balejażu, przy ombré i stylu dwutonowym fryzjerzy nie koncentrują się na indywidualnych pasmach. Koloryzację stosuje się począwszy od wysokości uszu lub niżej i całkowicie pokrywa farbą rozjaśniającą w ten sposób końcówki włosów, tworząc efektowną stylizację. Podczas gdy dwa kolory są wyraźnie widoczne we fryzurach ombré, w balejażu cała feeria jasnych i ciemnych odcieni łączy się, tworząc fryzurę przywołującą na myśl dzieło sztuki, które do tego wygląda naturalnie.

Jaka długość włosów pasuje do balejażu?

Frau mit Color Melting Balayage

Balejaż na włosach wygląda niezwykle naturalnie i intrygująco

Od postrzępionej pixie, przez prostego boba, po kręconą lub falistą grzywkę – w zasadzie balejaż odnajduje się w każdej fryzurze. Dzieje się tak dlatego, że ta swobodna technika pozwala indywidualnie dopasować akcenty kolorystyczne do fryzury i tekstury włosów. Jednak najbardziej imponujący efekt osiąga się w przypadku włosów o długości XL. Dlaczego? Im dłuższa grzywa (rekomendujemy przynajmniej włosy do ramion), tym bardziej twórczo można umiejscowić pasemka. Co więcej, ruch długich włosów – zwłaszcza ten osiągany za pomocą fal – sprawi, że wyrafinowana gra kolorów stanie się jeszcze bardziej żywa.

Jakie kolory włosów wchodzą w grę?

To jest najlepsze: w grę wchodzi każdy kolor! Niezależnie od tego, czy chcesz dodać świeży, nowy akcent naturalnemu kolorowi włosów, czy też może wypróbować zupełnie nową mieszankę kolorystyczną – przy balejażu każdy pomysł z pewnością okaże się hitem. A może na przykład zrobisz sobie pasemka złotego blond wśród włosów o kolorze czekoladowego brązu? Lub uwodzicielskie, bordowe akcenty we włosach czarnych jak smoła? Metoda balejażu umożliwia dowolną kombinację.


Tyle, jeśli chodzi o teorię. Teraz praktyka! Zebraliśmy dla Ciebie najbardziej imponujące fryzury z użyciem balejażu, które noszą światowe piękności.

Najpiękniejsze fryzury z balejażem

Odkryj: