Koloryzacja | Balejaż

Balejaż - co kryje się za tym trendem?

Obecnie jedna z najpopularniejszych technik farbowania wywołuje niestandardowy efekt i wygląda niezwykle naturalnie! Dowiedz się wszystkiego: jak to działa, co odróżnia balejaż od ombré, czy dobrze wygląda również na krótkich włosach...

A także: brąz, blond, rudy czy czarny – który kolor najlepiej uzyskuje się przy tej metodzie farbowania? Bale-co? Tę technikę koloryzacji chwalą trendsetterzy, ale czy i dla Ciebie wyjdzie na korzyść? Nie panikuj, tutaj dowiesz się wszystkiego!

Balejaż, czyli: Włosy stają się płutnem

Francuscy styliści włosów już dawno opanowali tę technikę farbowania włosów, podczas której są one „malowane” odręcznie za pomocą pędzla. U nas balayage (wymawiane po polsku jako balejaż) stosunkowo niedawno stał się naprawdę popularny. Nazwa pochodzi od francuskiego czasownika „balayer”, oznaczającego zamiatanie lub szczotkowanie, który przylgnął do fryzury dzięki sposobie farbowania pasm włosów.

Jak zrobić balejaż i na czym właściwie to wszystko polega?

Sarah Jessica Parker prezentuje balejaż na swoich blond włosach

Oto królowa balejażu. Aktorka i ikona stylu Sarah Jessica Parker od dawna reprezentuje taki trend farbowania włosów, który sprawia, że wyglądają naturalnie

Zamiast oddzielać poszczególne pasma zgodnie z typową metodą robienia pasemek (technika foliowania), czyli farbując je od linii skóry głowy do końcówek i owijając folią, balejaż tworzy się trzymając pasma w jednej ręce i malując je ruchem podobnym do zamiatania. Umożliwia to tworzenie kombinacji kolorów o różnej intensywności, co daje żywszy efekt. Podczas balejażu nasada włosów pozostaje w dużej mierze nietknięta. Kolor nakłada się na długości, a zwłaszcza na końcówki, szczególnie na sekcje okalające twarz. W ten sposób uzyskuje się niesamowite efekty i można łatwo podkreślić rysy. Przejścia między farbowanymi pasmami są płynne i miękkie, dzięki czemu efekt balejażu wydaje się bardziej naturalny i zawsze indywidualnie dopasowany do urody i stylu każdej kobiety.

Kontrasty we włosach, od delikatnych, po te mocniej zaakcentowane, tworzone są przez selektywne powiększanie lub redukowanie objętości zgodnie z osobistymi preferencjami i typem włosów. Nie wspominając już o tym, że połączenie jasnych kolorów i ciemnych akcentów również daje efekt bardzo twarzowego konturu. A zatem ideę trendu polegającego na zaakcentowaniu konkretnych walorów twarzy za pomocą makijażu można przenieść również do metod farbowania włosów. Miejsca, które chcesz zaakcentować, jak np. kości policzkowe, są podkreślane przez użycie jasnego koloru na tym poziomie. Z drugiej strony balejaż na ciemnych włosach może być stosowany do osiągania efektu wyszczuplenia twarzy. Może ona być skutecznie modelowana, profilowana, a także doskonalona poprzez celowe stosowanie smug.

Balejaż, a ombré - na czym polega różnica?

Pomysł na fryzurę ombré (zwaną także farbowaniem „dip-dye”) jest oparty na przejściach od ciemnego koloru u góry lub na długości, aż po rozjaśnione końcówki. Jeśli jasny odcień zaczyna się od linii włosów i przechodzi do ciemniejszego koloru – zwykle jest to pół na pół – styl ten nazywa się dwutonowym. W przeciwieństwie do balejażu, przy ombré i stylu dwutonowym fryzjerzy nie koncentrują się na indywidualnych pasmach. Koloryzację stosuje się począwszy od wysokości uszu lub niżej i całkowicie pokrywa farbą rozjaśniającą końcówki włosów, tworząc w ten sposób efektowną stylizację. Podczas gdy dwa kolory są wyraźnie widoczne we fryzurach ombré, balejaż to cała feeria jasnych i ciemnych odcieni łączących się i tworzących fryzurę przywołującą na myśl dzieło sztuki, które przy okazji wygląda czarująco i naturalnie.

Balejaż - jaka długość włosów sprawdzi się najlepiej?

Kobieta w balejażu na blond włosach

Balejaż na długich włosach wygląda niezwykle naturalnie i intrygująco

Od postrzępionej pixie, przez prostego boba, po kręconą lub falistą grzywkę – w zasadzie balejaż odnajduje się przy każdej fryzurze. Dzieje się tak dlatego, że ta swobodna technika pozwala indywidualnie dopasować akcenty kolorystyczne do fryzury i tekstury włosów. Jednak najbardziej imponujący efekt osiąga się w przypadku włosów o długości XL. Dlaczego? Im dłuższa grzywa (rekomendujemy przynajmniej włosy do ramion), tym bardziej twórczo można umiejscowić pasemka. Co więcej, ruch długich włosów – zwłaszcza ten osiągany za pomocą fal – sprawi, że wyrafinowana gra kolorów stanie się jeszcze bardziej żywa.

Balejaż - jakie kolory włosów wchodzą w grę?

To jest najlepsze: w grę wchodzi praktycznie każdy kolor! Niezależnie od tego, czy chcesz dodać świeży, nowy akcent naturalnemu kolorowi włosów, czy też wypróbować zupełnie nową mieszankę kolorystyczną – przy balejażu każdy pomysł z pewnością okaże się hitem. A może zrobisz sobie pasemka złotego blond wśród włosów o kolorze czekoladowego brązu? Lub uwodzicielskie, bordowe akcenty we włosach czarnych jak smoła? Metoda balejażu umożliwia dowolną kombinację.


Tyle, jeśli chodzi o teorię. Teraz praktyka! Zebraliśmy dla Ciebie najbardziej imponujące fryzury z użyciem balejażu, które noszą światowe piękności.

Najpiękniejsze fryzury - balejaż

Odkryj: