Śmiejąca się kobieta z gęstymi włosami
Pielęgnacja | Farbowanie włosów

Farbowanie włosów od A do Z

Chciałabyś coś zmienić w swoim wyglądzie, odmieniając kolor włosów? Z łatwością możesz zmienić naturalny odcień albo dodać mu elegancji. Prezentujemy modne odcienie i pokazujemy, jak farbować włosy samodzielnie. Na koniec dzielimy się równie ważnymi wskazówkami na temat pielęgnacji po koloryzacji włosów.

Sposoby koloryzacji włosów

Sposoby koloryzacji włosów
© Getty Images

Szampon koloryzaujący lub saszetka to najlepsze sposoby na sprawdzenie, czy dany odcień pasuje do Ciebie. Mena Suvari lubi swój kolor.

Saszetki delikatną alternatywą dla produktów trwale koloryzujących, ponieważ nie zawierają amoniaku ani alkoholu, a jednocześnie nadają włosom piękny połysk. Zawarte w nich pigmenty utrzymują się jedynie na zewnętrznej powierzchni włosów. Z każdym kolejnym myciem są z nich wymywane. Ze względu na tak łagodne działanie, uzyskany efekt farbowania włosów utrzyma się od sześciu do ośmiu myć.

Szampony koloryzujące nie zmieniają naturalnego pigmentu włosów. Sprawdzą się, jeżeli zamierzasz zmienić lub pogłębić naturalny odcień, lub dodać włosom refleks. Efekt utrzymuje się do 20 myć.

Kremy trwale koloryzujące nie zmywają się pod wpływem użycia szamponu. Pigmenty na trwałe zostają zamknięte we wnętrzu włosa. W ten sposób można ukryć siwe włosy.

Farbowanie włosów na nowy odcień

Koloryzacja bez tajemnic

Aktorka Shenae Grimes lubi testować nowe odcienie podczas farbowania włosów

Zmieniając częściowo kolor, sprawdzisz, czy nowy modny kolor pasuje do Ciebie.

 

Koloryzacja włosów jedynie na wybranych pasmach to świetny sposób na sprawdzenie, czy aktualnie modny kolor jest dla Ciebie odpowiedni. Możesz też ufarbować same końce włosów i sprowadzić w ten sposób, czy nowy odcień pasuje do Twojej karnacji i stylu.

Jak farbować włosy w domu

Koloryzacja włosów w domu będzie skuteczna, jeżeli będziesz dokładnie przestrzegać zasad ujętych w instrukcji użycia produktu. Bardzo istotne jest spłukanie mieszanki po zalecanym na opakowaniu czasie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak wygodnie i z sukcesem koloryzować w domu włosy.

 

  • Załóż starą (ale nie ulubioną!) koszulkę. W ten sposób unikniesz plam na noszonych często ubraniach.
  • Zrób próbę alergiczną zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
  • Jeżeli robiłaś trwałą ondulację, odczekaj dwa tygodnie, zanim zmienisz kolor włosów.
  • Jeżeli znajdziesz już swój ulubiony odcień, zapisz jego numer i nazwę produktu. Będzie Ci później łatwiej go odszukać.

Odmładzająca koloryzacja włosów

Hair Colour

Carolyn Murphy

Odpowiednią koloryzacją włosów można nieco cofnąć czas. Delikatne, naturalne kolory wyglądają lepiej niż wyraziste, ostre odcienie czy kontrasty. Popielaty blond to świetny wybór jeżeli chcesz ukryć skutki upływu lat.

Po lewej: Popielaty blond Carolyn Murphy łączony z jasnymi pasmami odmładza jej wygląd. Kolor jest delikatny ale bardzo żywy.

Porady ekspertów

  1. Jaką farbę wybrać? Eksperci rekomendują dobieranie odcieni zbliżonych do naturalnego koloru włosów. Nowy kolor nie powinien różnić się więcej, niż o 2 tony.
  2. Zawsze należy stosować się do zalecanego przez producenta czasu pozostawania mieszanki na włosach. W innym przypadku może dojść do skórnych reakcji alergicznych albo uzyskania niezamierzonego efektu kolorystycznego. Zdecydowanie mniej inwazyjna jest koloryzacja szamponem, ale nawet wtedy nie warto ryzykować, wydłużając czas farbowania włosów.
  3. Włosy farbowane wymagają dodatkowej pielęgnacji. Stosuj produkty z keratyną i przeznaczone do włosów farbowanych. W ten sposób zadbasz o ich połysk. Składniki takie jak olejki, koenzym Q-10 i substancja budulcowa włosa – keratyna mogą wzmocnić włosy.

 

Odkryj: