Mężczyzna oglądający swoje włosy
Pielęgnacja | Łupież

Łupież – pozbądź się męczącego problemu

Białe płatki łupieżu na ciemnej odzieży denerwują. Nasz specjalista, dr Edo Hoting wyjaśnia, jak pozbyć się łupieżu - denerwującego i zarazem wstydliwego problemu.

Przede wszystkim przekonujemy, że łupież nie musi wprawiać w zakłopotanie. Połowa ludzkości ma lub miała z nim problemy. W gruncie rzeczy, tworzenie się łupieżu jest raczej normalnym i zdrowym procesem. Nasza skóra sama się regeneruje - stare komórki, po zakończeniu cyklu życiowego, trwającego około 28 dni, umierają i robią miejsce dla nowych. Ponieważ komórki są niewidoczne gołym okiem, nie jesteśmy zwykle świadomi tego procesu.

Podczas mycia włosów, pozbywamy się złuszczonych komórek. Stają się one widoczne, gdy skóra głowy produkuje nadmiar komórek rogowych, co niekoniecznie jest rezultatem suchej skóry głowy. Ludzie z przetłuszczającymi się włosami, również mogą cierpieć na łupież. Nasz ekspert, dr Edo Hoting przedstawia najnowsze badania, wyjaśnia na czym polega leczenie łupieżu oraz przyczyny jego powstawania.

Schwarzkopf: Każda osoba ma łupież, ponieważ skóra głowy ciągle się regeneruje. Dlaczego u niektórych jest on bardziej widoczny?

dr E. Hoting: Na skórze głowy wszystkich ludzi występują podobne do drożdży grzyby (Pityrosporon ovale). Gdy grzyb występuje na skórze w nadmiernej ilości, grzybicze produkty metaboliczne podrażniają skórę głowy, która wtedy odpowiada wzrostem produkcji łupieżu. Jego pojawienie się zależy również od indywidualnych czynników, wieku i klimatu. Zbyt mała dawka światła, w szczególności promieniowania UV zimą, wzmacnia produkcję łupieżu. Pielęgnacja włosów również odgrywa dużą rolę - łupież powstaje wtedy, gdy włosy nie są myte wystarczająco często.

 

SK: Kiedy łupież powinien stać się powodem do wizyty u dermatologa?

dr E. Hoting: Skóra głowy może być zaczerwieniona, gdy pojawieniu się łupieżu towarzyszy swędzenie i podrażnienie. Pewne choroby skórne, takie jak na przykład egzema albo łuszczyca, mogą powodować zwiększone objawy łupieżu. W takich wypadkach należy zwrócić się o radę do dermatologa.

 

SK: Czy łupież i swędząca skóra głowy zawsze występują razem?

dr E. Hoting: Nie, nie zawsze. Łupież o umiarkowanym natężeniu, występuje bez innych symptomów. Tylko ten bardzo uciążliwy może powodować podrażnienia skóry.

 

SK: Czy częste mycie włosów lub twarda woda mogą zwiększyć produkcję łupieżu?

dr E. Hoting: Klimat i inne warunki środowiskowe mogą wpływać na powstawanie łupieżu. Suche, gorące powietrze lub zbyt mała dawka słońca zimą, mogą przyczyniać się do jego powstawania. Również nadmierne suszenie włosów w wysokiej temperaturze może przesuszyć skórę głowy. Jednakże, jakość wody, a w szczególności zawartość kamienia, nie mają żadnego znaczenia. W odróżnieniu od mydła, nowoczesne szampony bardzo dobrze myją i pielęgnują włosy, nawet w przypadku twardej wody. Łupież, bez jakichkolwiek dalszych kłopotliwych objawów, nie jest chorobą i może zostać wyeliminowany na długi czas, przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów kosmetycznych i szamponów przeciwłupieżowych.

 

SK: Czy osoba o przetłuszczających się włosach może dodatkowo mieć łupież?

dr E. Hoting: Tak, to możliwe. W przypadku intensywnego wydzielania sebum, może ono sklejać płatki łupieżu, które nadal są na włosach.

 

SK: Czy należy nadal stosować szampon przeciwłupieżowy, gdy w przeszłości miało się problem z łupieżem?

dr E. Hoting: Nie, przy właściwej pielęgnacji łupież zostaje wyleczony na długo. Nie ma konieczności zamiany na szampon przeciwłupieżowy na całe życie. Ilekroć zauważymy łupież, należy użyć skutecznego. W walce z nim stosuje się kilka aktywnych składników; na przykład pirytionian cynku, który zwalcza nadmierne namnażanie się grzybów na skórze głowy i redukuje powstawanie zbyt dużej ilości łupieżu.

 

SK: Czy szampony przeciwłupieżowe mocno działają na włosy?

dr E. Hoting: Nie, nie ma żadnego powodu, żeby niepokoić się regularnym stosowaniem szamponu przeciwłupieżowego. Można go nawet zostawić na skórze głowy trochę dłużej (około dwóch minut). To daje więcej czasu substancjom aktywnym na działanie. Polecam także częste mycie głowy, ponieważ pomaga regularnie usuwać luźne płatki łupieżu.

Zapobieganie i leczenie łupieżu. Oto, co możesz zrobić

  • Unikaj podrażniania skóry głowy: mycia włosów w gorącej wodzie, intensywnego tarcia ręcznikiem po myciu, stosowania ostrych szczotek lub suszenia włosów gorącym powietrzem.
  • Jeśli pojawił się łupież, nie podrażniaj skóry głowy koloryzacją, prostowaniem lub trwałą.
  • Jeśli włosy są suche lub zniszczone, szampony przeciwłupieżowe mogą bardziej je wysuszyć. W takim przypadku, po każdym myciu głowy stosuj odpowiednią odżywkę.
  • Niezdrowy sposób odżywiania się i/lub ciągły stres, same w sobie nie powodują łupieżu, ale mogą osłabić kondycję włosów i skóry głowy.
Odkryj: